Długotrwałe zalanie i skutki braku osuszania po znalezieniu wycieku

Wśród najczęstszych przyczyn zalania wymienia się uszkodzenie urządzeń sieci kanalizacyjnej, wodociągowej lub grzewczej, awarię domowego sprzętu (zmywarka, pralka, wirówka), intensywne opady deszczu i inne przykre zdarzenia losowe. Niezamierzony i niekontrolowany wyciek niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji dla konstrukcji budynku. Należy bowiem pamiętać, że wilgoć zebrana w ścianach i pod posadzką w korzystnych warunkach odparowuje od kilku do kilkunastu miesięcy. W niesprzyjających okolicznościach może nie odparować w ogóle. Dlatego prace związane z osuszaniem budynku należy rozpocząć natychmiast po wykryciu zalania.

 

Długotrwałe zalanie – wpływ wilgoci na stan budynku

Zwlekanie z podjęciem osuszania po zalaniu grozi w dłuższej perspektywie marszczeniem się tynków. Po pewnym czasie stają się głuche (luźne). Co więcej, farby i gładź na wilgotnej ścianie łuszczą się, a następnie odpadają. Zniszczeniu ulegają także okładziny poziomych podłóg. Może również dojść do zwarcia w instalacji elektrycznej. Wzrasta jej podatność na zagrzybienie i korozję, a te powodują przerwy w przewodności prądu.


Zalanie warstw podposadzkowych może przyczynić się do powstania różnego rodzaju wykwitów na ścianach. Niekiedy sięgają one nawet jednego metra wysokości, a ich samoczynne schnięcie trwa około 12 miesięcy. W przypadku zawilgocenia drewnianej podłogi dochodzi do jej wypaczenia i zmiany koloru.


Do najbardziej poważnych skutków zalania budynku zalicza się podmycie fundamentów, zniszczenie warstw izolacyjnych oraz uszkodzenie konstrukcji.

 

Skutki zaniechania osuszania po wykryciu wycieku

Niezwykle często w zalanych domach, mieszkaniach czy lokalach unosi się nieprzyjemny zapach stęchlizny. Występuje butwienie wyposażenia wnętrz oraz rosną wydatki na ogrzewanie. Wilgoć zebrana w ścianach i pod podłogą tworzy doskonałe środowisko dla rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni. Powstaje zagrożenie bakteriologiczne, które jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i alergików. Może przyczyniać się do chorób układu oddechowego domowników, a tym samym do astmy i różnego rodzaju alergii.


Sprzęty elektroniczne, takie jak telewizor, radio czy laptop, są szczególnie narażone na działanie wody. Jeżeli uległy podtopieniu lub znalazły się na drodze wycieku, mogą wymagać gruntownej naprawy lub w ogóle nie nadawać się do użytku.

0
Feed

Zostaw komentarz