Osuszanie podposadzkowe

Przyczyn zalania może być wiele – awaria instalacji wodnej lub kanalizacyjnej, intensywne opady czy zły drenaż wokół budynku. Samo usunięcie zalegającej wody nie rozwiązuje problemu. Co więcej, lekceważenie skutków zalania naraża właściciela na kosztowne naprawy uszkodzeń technicznych, obniżenie wartości nieruchomości czy rozwój niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach negatywnie wpływa na komfort życia domowników.


Woda, która dostała się do podposadzkowych warstw izolacji domu, niestety sama nie wyparuje. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zlokalizować wyciek oraz usunąć przyczynę awarii. W tym celu należy zastosować specjalistyczne osuszanie.


Na czym polega osuszanie podposadzkowe?

Osuszanie podposadzkowe to nowoczesna metoda, której celem jest wyciągnięcie wody oraz wilgoci z warstw izolacji podposadzkowych. Polega na nawierceniu otworów w posadzce i zastosowaniu specjalistycznych osuszaczy. Następnie specjalnymi pompami wyciągana jest zalegająca w izolacji woda. Ostatni etap to wtłaczanie przez wykonane wcześniej otwory suchego powietrza - aż do momentu osuszenia izolacji. Działania powinny być jak najmniej inwazyjne dla budynku oraz uciążliwe dla jego mieszkańców. Doskonale sprawdzają się więc takie metody, jak: termowizja oraz wykrywanie nieszczelności gazem znacznikowym, barwnikiem UV lub zamgławianiem. Proces osuszania wspierają cyrkulatory powietrza oraz turbowentylatory ustawione przy dylatacjach pomieszczeń.


Osuszanie podposadzkowe – dlaczego warto?

Zaniedbanie etapu osuszania budynku może skutkować w przyszłości kosztownymi pracami remontowo-budowlanymi. Wilgoć, która ukrywa się pod posadzką pomieszczenia, rozprzestrzenia się także na ścianach. Tworzy środowisko idealne do powstawania wielu patogenów i grzybów - niebezpiecznych dla układu oddechowego. Zwłaszcza w przypadku zalania domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej, niepodjęcie na czas odpowiednich działań, może doprowadzić nawet do naruszenia konstrukcji budynku.

0
Feed

Zostaw komentarz