Skąd się bierze wilgoć w domu?

Niemal każdy, przynajmniej raz w życiu, zobaczy w łazience czarny nalot na suficie lub fugach płytek. Inni albo już walczyli, albo będą musieli zawalczy, z nieestetycznymi plamami w narożnikach ścian w piwnicy lub sypialni, a może także na elewacji domu. W takich sytuacjach każdy zastanawia się jak pozbyć się grzybów. Nie każdy jednak zastanawia się na tym, skąd bierze się wilgoć w domu. Jest to bardzo ważne, bo wiedza o przyczynach problemu, pozwala go skuteczniej wyeliminować, a nawet mu zapobiec. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa krótkie zestawienie najczęstszych przyczyn jego występowania.

 

Wilgoć w domu – przyczyny zewnętrzne

Najczęstszą przyczyną powstawania grzybów są właśnie przyczyny zewnętrzne, do których należy zalanie murów deszczem lub wodą z rozpuszczającego się śniegu. Z kolei przyczyną tego problemu często jest mało efektywna, źle dobrana (a przez to niewydajna), uszkodzona lub zanieczyszczona instalacja odprowadzająca, czyli rynny.

 

Mury nasiąkają wodą także przez:

  • nieszczelne okolice komina;
  • pęknięcia tynku, ścian;
  • nieszczelny dach, okna, drzwi.

 

Równie częstą przyczyną jest przedostawanie się wilgoci do domu od dołu, przez nieszczelną izolację fundamentów, podłogi lub zalewanie wodą piwnic po obfitych ulewach. Problem może być też spowodowany przez przesiąkające przez mury i fundamenty wody gruntowe.


Skąd bierze się wilgoć w domu? – przyczyny wewnętrzne

Czasami jest to skutek nieprawidłowego działania instalacji hydraulicznej i kanalizacyjnej. Wilgoć zbiera się i nie długo nie może odparować na skutek nieszczelnych złącz rur, źle dobranych uszczelek w bateriach łazienkowych lub kuchennych, zepsutych kranów itp.

 

Przyczyną, która pogłębia lub powoduje problem, jest niesprawna lub mało efektywna instalacja termiczna, grzewcza lub wentylacyjna. Jeśli w budynku jest za chłodno, a jego wnętrze nie jest poprawnie wentylowane, woda znajdująca się we wnętrzu (np. w powietrzu) skrapla się i osiada tam, gdzie jest najchłodniej, np. w okolicach okien, pod sufitem lub przy podłodze.

0
Feed

Zostaw komentarz